Bo denar za dolgotrajno oskrbo polnil finančno luknjo v državni blagajni?
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Blaž Cvar je na ministra za solidarno prihodnosti Simona Maljevca naslovil protestno pismo. V njem izraža razočaranje nad načinom uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo.
Cvar v pismu opozarja tudi na številna odprta vprašanja in dileme v zvezi s porabo skoraj milijarde evrov na leto, ki jo bodo morali prispevati obrtniki, podjetniki in državljani Slovenije. Zapisal je, da je nedopustno, ker je espejem, ki so si sami ustvarili delovno mesto in morajo tudi v primerih, ko na primer zaradi bolniške niso zmožni delati, plačevati celotne zdravstvene in pokojninske prispevke. Naložil dvojno plačevanje prispevka za dolgotrajno oskrbo. To je po njegovem višek arogance in popolno nerazumevanje položaja samostojnega podjetnika.
Zaradi številnih očitkov in nezmožnosti podajanja konkretnih informacij glede porabe sredstev je Blaž Cvar v pismu ministra Maljevca pozval k odstopu.
Blaž Cvar:
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/izjava Cvar za splet.mp3?ver=GdAZosvL2DJQM0ds3KrADw%3d%3d
Po zakonu o dolgotrajni oskrbi so vsi zaposleni in delodajalci od 1. julija obvezani plačevati prispevek za dolgotrajno oskrbo in sicer odstotek od bruto plače, upokojenci pa odstotek od neto pokojnine. Čeprav pozdravljajo storitve dolgotrajne oskrbe in posredno tudi uvedbo prispevka zanjo, se iz več strani pojavljajo pripombe. Dvoodstoten je na primer prispevek za dolgotrajno oskrbo samozaposlenih v kulturi, ti morajo plačevati prispevek dva odstotka od zavarovalne osnove.
Po podatkih je za institucionalno oskrbo v državi trenutno na razpolago 20.500 postelj, 400 dodatnih se gradi, 5 odstotkov postelj zaradi pomanjkanja kadrov v domovih za ostarele ni zasedenih. Vprašanje je torej, po kakšni metodologiji so na ustreznem ministrstvu prišli do predvidenih stroškov za nove storitve in koliko in kje bodo dobili dodatni ustrezen kader za izvajanje dolgotrajne oskrbe?
Maljevac ne misli odstopiti
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac zavrača poziv Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije k odstopu zaradi načina uveljavitve prispevka za dolgotrajno oskrbo. Ob tem so na ministrstvu znova poudarili, da morajo biti storitve dolgotrajne oskrbe dostopne vsem, zato vztrajajo pri javnem, solidarnostnem modelu financiranja.
"Javna sredstva iz letošnjega prispevka za dolgotrajno oskrbo bodo porabljena namensko, v skladu z zakonodajo - za izvajanje obstoječih storitev in pravic ter za pokritje stroškov dela, vključno z dodatki za zahtevna dela v socialnem varstvu in dolgotrajni oskrbi," so zapisali.
Ajda Prislan
Na fotografiji (FB občina Črna na Koroškem) minister Maljevac pretekli konec tedna na srečanju pod Najevsko lipo Na Ludranskem vrhu nad Črno na Koroškem.