Koroška aduta na delu: Tine in Sašo v akciji za Slovenijo proti Čilu
Svetovno prvenstvo v Manili
Slovenska moška odbojkarska reprezentanca z obračunom proti Čilu začenja svoje tretje svetovno prvenstvo. Našo zasedbo v dvorani Mall of Asia v Manili uvodoma čakajo obračuni v skupini E, v okviru katere se bodo v nadaljevanju pomerili še z Bolgari in Nemci.
Reprezentanca Slovenije: podajalca Gregor Ropret in Nejc Najdič, korektorja Tonček Štern in Nik Mujanović, sprejemalci Tine Urnaut, Žiga Štern, Rok Bračko in Luka Marovt, srednji blokerji Alen Pajenk, Jan Kozamernik, Sašo Štalekar in Janž Kržič ter prosta igralca Jani Kovačič in Grega Okroglič.
Izjava Tine Urnaut:
/Portals/0/posnetki/izjava Urnaut .mp3?ver=N-_mM2VsI-x7-kmD1SPYUQ%3d%3d
Slovenski odbojkarji se bodo v boj za svetovni prestol podali tretjič. Leta 2018 so tekmovanje zaključili na 12. mestu, pred tremi leti pa so se prebili vse do polfinala ter na koncu osvojili 4. mesto. Svetovno prvenstvo v Manili, ki se bo z velikim finalom zaključilo 28. septembra, so z uvodnim obračunom odprli gostitelji Filipinci in Tunizijci, prepričljive zmage pa so se veselili večkratni afriški prvaki.

Slovence prvi dvoboj v skupinskem delu odbojkarskega mundiala čaka jutri, ko se bodo v dvorani Mall of Asia srečali s Čilenci. Ti se bodo svetovni javnosti predstavili prvič po dolgih 43 letih. Na svetovnih prvenstvih so doslej namreč igrali le enkrat, in sicer leta 1982, ko so bili 23. Južnoameričani, ki na svetovni lestvici zasedajo 27. mesto in ki jih vodi Argentinec Daniel Nejamkin, imajo v svojih vrstah dva kakovostna sprejemalca, kapetana Dušana Bonačića in Vicenteja Parraguirreja, našim odbojkarjem pa bo nevarnost pretila tudi preko sredine mreže, kjer je najučinkovitejši srednji bloker Tomas Gago.
Slovenski kapetan Tine Urnaut se z ugodnim razporedom, ki je naši zasedbi za prve tekmece namenil prav Čilence, ne obremenjuje. Kot vselej namreč prvenstveno razmišlja o dogajanju na naši strani igrišča: »Razpored je ena od stvari, na katere ne moremo vplivati in se s tem ne obremenjujemo. Kdorkoli je nasprotnik, o njem niti ne razmišljamo, bolj razmišljamo o sebi in o tem, da igramo najboljše mogoče. Če pa govorimo o Čilencih, le-ti igrajo zelo hitro, igrajo s tremi sprejemalci hkrati, pri čemer eden od njih opravlja vlogo korektorja, vsi trije pa so lahko nevarni napadalci. Želel bi si, da dobro serviramo, da jih odmaknemo od mreže in potem lažje igramo v bloku in obrambi. Kar pa bi si pa generalno gledano želel za prvenstvo pa je, da iz tekme v tekmo dvigujemo našo kakovost in predvsem tudi kakovost na servisu.«
Naš korektor Tonček Štern dodaja: »Imamo kar ugoden razpored, glede na to, da tekmovanje začnemo s tekmo proti Čilu. Po kvaliteti nasprotniki niso na naši ravni, ampak jih ne smemo podcenjevati. Na tekmo bomo šli 100- odstotno skoncentrirani in fokusirani na njih in skušali prikazati našo najboljšo igro. Glede na razpored lahko iz tekme v tekmo dvigujemo našo kvaliteto in popravljamo manjše detajle. Sigurno so še rezerve. Prišli smo dobro pripravljeni, a vemo, da je vedno še kak kanček, pri katerem lahko napredujemo. Vsi pa vemo, kakšne so prve tekme na prvenstvih, težko je prebiti led in dobro je, da je prvi tekmec Čile in tudi, če ne bi šlo vse po planu, lahko tekmo dobimo na rutino in izkušnje ter si konec koncev dvignemo samozavest.«
Reprezentanci Slovenije in Čila se bosta pod okriljem Mednarodne odbojkarske zveze med seboj merili prvič, naši fantje pa, kot sedmopostavljeni na svetovni lestvici, veljajo za izrazite favorite.
Svetovno prvenstvo v Manili se prvič odvija z 32. nastopajočimi reprezentancami. Slednje so razvršrščene v osem skupin s po štirimi ekipami, v izločilne boje pa se bosta uvrstili po dve najboljši zasedbi iz vsake skupine.
Vir: OZS