Lokalne novice

Proletariata ni več, prihaja prekariat!

Proletariata ni več, prihaja prekariat!

Komentar Dejana Vodovnika

Mateja Kotnik

Delavstvo je mrtvo! Živelo delavstvo v novi preobleki!

Razlagati, kaj je proletariat, zakaj sploh praznujemo 1. maj, kam nas vodi kapital …bi bilo dokaj neplodno, saj o vsem tem že skoraj vse vemo.

Klasičnega proletariata pač več ni, vse več pa je – prekariata.

 

/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/DEJAN VODOVNIK - PRVOMAJSKI KOMENTAR za splet .mp3?ver=22BvgWzsd-SdkiE2SYXxkg%3d%3d

 

Semkaj sodijo tudi espejevci. Tisti, ki večinoma veliko ponujajo, in večinoma morajo sprejeti tisto, kar jim omogoča plačevanje nujnih dajatev požrešni državi, ki mora nahraniti skoraj 190 tisoč javnih uslužbencev. Če jim le ostane kaka drobtinica, tolikanj bolje.

A so tudi taki, ki so se uspešno izvili iz spirale vsakodnevnega espejevskega prekarstva. Dopoldne na plečih države, popoldne v funkciji espejevca. Legalno in po zakonih sodobnega kapitalističnega proletariata. Nihče nam nič ne more, pravijo javni uslužbenci različnih profilov … profesorji, doktorji, ortopedi, različni predavatelji in razlagalci sodobnega prekariata, ko za bogat honorar k plači iz proračuna razložijo, kako težko je življenje.

In spirala 1. maja se zavije v novo spiralo.

Ne bi omenjal Marxa ali Lenina, bi pa Guya Standinga, britanskega ekonomista, ki dejal, da ima prekariat posebne odnose z državo. V nasprotju z drugimi razredi, tudi s starim proletariatom, in plutokracijo, prekariat izgublja pravice. Izgublja socialne pravice, kulturne pravice, ekonomske pravice, državljanske pravice in politične pravice. V tem procesu je najpomembnejša lastnost, ki opredeljuje prekariat, ta, da so se njegovi pripadniki prisiljeni spustiti se na raven prosilcev. Nekoga, ki mora prositi za uslugo, in se zanašati na usmiljenje ali obzirnost birokratov. In kapitala!

Zato nemalo slovenskih espejevcev pač dela za drobiž in le redko za svoje korektno opravljeno delo dobi tudi korektno oziroma pošteno plačilo.

Živel 1. maj, praznik proletarcev, prekarcev, espejevcev … In tistega nekaj delavstva, kolikor ga je nemara še ostalo!

Dejan Vodovnik 

 

Komentar je stališče avtorja in ni nujno stališče uredništva. 

Prejšnja novica "Živel prvi maj, ko smo (dva dni) fraj"?!
 
  • Nazaj na vrh