17.04.2014
Koroškim gozdovom pretijo podlubniki;
Do 15. maja morajo lastniki gozdov pospraviti drevesa iglavcev, ki so bila poškodovana v februarski ledeni ujmi. Čeprav je rok za spravilo drevja, na Koroškem zadnje natančne ocene dosegajo 230 000 kubičnih metrov poškodovanega lesa, izjemno kratek in v danih razmerah spravilo skorajda ne bo mogoče, pa našim gozdovom že grozi nova nevarnost, množenje podlubnikov. Vodja slovenjgraške območne enote zavoda za gozdove Slovenije, specialist Milan Tretjak sicer dosedanjo sanacijo koroških gozdov ocenjuje kot uspešno, saj so gozdarji od prej omenjene količine poškodovanega drevja uspeli označiti že 170 000 kubičnih metrov lesa. 70 000 kubičnih metrov lesa je že pospravljenega, predvsem zaradi skrbi lastnikov gozdov in sodelovanja stroke ter vseh deležnikov.
Zaradi velikih količin lesa cena slednjemu že pada, viša pa se cena spravila. Prav tako so bližnje avstrijske žage zapolnjene z lesom, zaradi česar se kopičijo zložaji lesa, ki so prav tako nevarnost za množenje podlubnikov. Kako ukrepati proti širitvi škodljivcev, Milan Tretjak pove, da je nujno potrebno zložiti veje, prav tako je potrebno pospraviti poškodovane vrhe. Veliko večji problem pa so zloženi kupi lesa ob gozdnih prometnicah, ki so prav lahko gojišče podlubnikov. Možno bi bilo ta les odpeljati na primerne skladiščne prostore. V primeru, da bi bila ustanovljena državna  družba, ki bi odkupovala les, bi bilo s tega vidika dobro, sicer pa ostaja samo še kemična preparacija lesa, ki se je gozdarji doslej niso posluževali.
Odločitve o ustanavljanju državnega podjetja še ni, prav tako še ni konkretnih pojasnil, kako bo družba sploh delovala. V vsakem primeru se lastnikom gozdov obetajo številne težave, za zdaj pa, pravijo strokovnjaki, je najpomembneje spraviti čim več lesa iz gozdov in iz njihove bližine.

KV