Lokalne novice

Konec tedna v gorah dve smrtni žrtvi, ena s Koroške

Konec tedna v gorah dve smrtni žrtvi, ena s Koroške

Uroš Kotnik

V slovenskih gorah sta konec tedna umrla dva planinca. Včeraj so bili policisti PU Celje obveščeni, da sorodniki pogrešajo dva planinca, ki sta v soboto odšla iz Matkovega kota, v smeri Mrzle gore.

 

Stekla je iskalno reševalna akcija, tudi helikoptersko reševanje. Zaradi zelo zahtevnega terena in močnih sunkov vetra so bile razmere za iskanje izjemno težke. V popoldanskih urah so reševalci na ledeniku pod Skuto, na višini okoli 2.000 metrov našli mrtvega 40-letnega planinca in nato nad ledenikom,  v steni, na majhni skalni polici, še mrtvega 27-letnega planinca.

 

Dosedanje ugotovitve kažejo, da je pri obeh, ki sta sicer bila izkušena planinca, prišlo do padca z velike višine na grebenskem prehodu med Koroško Rinko in Skuto. Gre za alpinistično smer II. do III. stopnje težavnosti, na kateri ni varoval. Pot ni kategorizirana in je zelo izpostavljena, teren je zelo krušljiv.

 

Milena Trbulin iz PU Celje poziva k spoštovanju priporočil za obisk gora, med njimi izpostavlja:


/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/Trbulin.mp3?ver=3br6utShJGih0iVGfCaZwQ%3d%3d

 

Vsakoletni skoraj milijonski obisk slovenskih gora pri ljudeh prinaša varljiv občutek varnosti, zato se povečuje število nesreč. Na to vplivajo: telesna in duševna nepripravljenost, pomanjkljiva in neustrezna oprema, neusposobljenost in pomanjkanje znanja o gibanju in pravilni uporabi opreme, nepoznavanje poti ter podcenjevanje trenutnih vremenskih razmer v gorah, kjer se srečujeta zima in poletje. Statistika gorskih nesreč kaže, da sta zdrs in padajoče kamenje že vrsto let na prvem mestu med vzroki nesreč v naših gorah. Da bi se temu izognili, se je v gorah treba držati osnovnih pravil.

 

Foto: hribi.net

Prejšnja novica Znani so rezultati splošne mature
Naslednja novica Korošica Alenka Jelen o Škotski, kjer živi in dela
  • Nazaj na vrh