Levi, desni in sredinski - vsi s figo v žepu o regionalizaciji
Tema: Decentralizacija (po slovensko)
Obnova bencinskega servisa v Mislinji je pravzaprav dobra novica za prebivalce. Saj, če jo državni monopolist Petrol obnavlja, najbrž pomeni, da je ne namerava ukiniti. Vsaj za zdaj.
Vse to omenjam zaradi pravcate izsiljevalske štale, ki je nastala zaradi Petrolove odločitve, da zapre, ukine štiri male črpalkice po mili nam domovini. In prav v tem kontekstu je odločitev o obnovi nekaj presenetljivo dobrega.
Vendar ima palica še drug konec. Tako imenovani decentralizacijski. Na Koroškem so vrli lastniki pozaprli že marsikaj; od uradov in izpostav tega ali onega organa, bančnih poslovalnic, trgovinic, tozdov, sozdov …
/Portals/0/posnetki/Novinarji posnetki/DEJAN VODOVNIK - DECENTRALIZACIJA KOMENTAR ZA SPLET.mp3?ver=TmXxWl2lH1JAR4KBE5Eu1A%3d%3d
O decentralizaciji slovenska politika govori že vsaj od začetka stoletja. Kljub temu pa njeno – politično - delovanje in kronična nesložnost dajeta najmanj "potuho" obratnemu procesu – centralizaciji. Medtem ko se življenjski potenciali periferije še naprej vztrajno krčijo, se pritisk na Ljubljano povečuje. Z njim pa v prestolnici navpično rastejo stroški bivanja, krepi se obremenitev javnih služb, dnevne migracije skoraj 150 tisoč delavcev pa predstavljajo tudi velik prometni izziv.
Te dni je minilo devet let od dokumenta z naslovom Policentrično omrežje središč in dostopnost prebivalstva do storitev splošnega in splošnega-gospodarskega pomena. Naročnik raziskave je bilo Ministrstvo za okolje in prostor, izvajalec pa Znanstvenoraziskovalni center Slovenske akademije znanosti in umetnosti Ljubljana.
Ena od ugotovitev iz zajetnega dokumenta je bila, da se je »zaradi selitev prebivalcev na obrobje mest v teh naseljih število prebivalcev močno povečalo, oskrba s funkcijami pa se ni spreminjala.«
Še marsikaj je bilo zapisanega, a od takrat tudi zelo hitro – pozabljenega. Oskrba s funkcijami se v manjših mestih in naseljih krčevito zmanjšuje; tako kot se le-ta zmanjšuje pa se krepi oskrba v večjih mestih. In? Halo?
Da o regionalizaciji, ki jo nemara lahko tudi postavimo ob bok decentralizaciji, od katere pač ostaja zgolj centralizacija, sploh ne govorimo. Figa v žepih desnih, levih in sredinskih, ko o tem premlevajo in prepričujejo javnost, pa je vedno bolj očitna.
Obnova bencinskega servisa v Mislinji pa – hm, kdo koga – milo rečeno – heca…
Dejan Vodovnik